Oczywistym jest, iż uzasadnione potrzeby dziecka i związane z tym nakłady pieniężne z biegiem lat ulegają zmianie. Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów? Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać zmianę orzeczenia w tym zakresie? Zapraszam do lektury.
Zgodnie z art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej „KRO”) w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Trzeba zaznaczyć na wstępie, że przez zmianę stosunków rozumie się istotne zwiększenie się usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego albo istotne zmniejszenie lub ustanie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji, wskutek czego ustalony zakres obowiązku alimentacyjnego wymaga skorygowania przez stosowne zwiększenie/zmniejszenie wysokości świadczeń alimentacyjnych.
Warto zauważyć, że przy ocenie, czy zachodzą przesłanki do zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego w myśl art. 138 kro, należy brać pod uwagę wszelkie okoliczności mogące świadczyć o zmianie stosunków, a zwłaszcza możliwości zarobkowych i majątkowych stron (tak: wyrok SN z dnia 26.03.1969r., sygn. III CRN 54/69, Legalis).
Przykładowo istotną zmianą stosunków może być zmiana pracy zobowiązanego do alimentacji czy otrzymanie nieruchomości lub wartościowych ruchomości. Przykładem zwiększenie uzasadnionych potrzeb dziecka są koszty związanych z dorastaniem, rozwijaniem pasji i zainteresowań, nauką, wydarzeniami kulturalnymi czy społecznymi, pogorszenie jego stanu zdrowia jak i konieczność rehabilitacji i zapewnienia opieki.
Podwyższenie alimentów – co należy zrobić.
Chcąc uzyskać zmianę orzeczenia w zakresie zasądzonych alimentów należy złożyć pozew do wydziału rodzinnego właściwego sądu rejonowego i go stosownie umotywować. Sądem właściwym może być sąd miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (dziecka) albo zgodnie z zasadą ogólną – osoby zobowiązanej. Od pozwu o podwyższenie alimentów nie jest pobierana opłata sądowa.
W przypadku, gdybyś potrzebowała/potrzebował porady prawnej w wyżej wymienionym lub innym zakresie – zachęcam do kontaktu.